Kobiece problemy

Choroby i kłopoty zdrowotne nie omijają nikogo z nas, dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Chorują dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze.
Wśród chorób, które uprzykrzają życie kobietom należą między innymi problemy ze stawami oraz choroby stawów. I tak na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni.
U większości chorych RZS rozwija się podstępnie. Może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim dolegliwości staną się na tyle dokuczliwe, że skłonią do szukania pomocy lekarskiej. Nieleczona zaś choroba prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i ciężkiej niesprawności, a także do uszkodzenia wielu narządów i przedwczesnego zgonu.
Kobiece problemy zdrowotne połączone są także z innymi jednostkami chorobowymi, np. osteoporozą, otyłością, rakiem piersi, jajników, czerniakiem skóry oraz depresją. Wielu z tych chorób można by uniknąć, ale niejednokrotnie panie boją się poddać badaniu lub bagatelizują niektóre objawy, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia.

Inną bardzo uciążliwą dolegliwością, występującą często wśród kobiet są problemy z zasypianiem. W takim wypadku warto się zastanowić nad ich przyczyną. Problemy te mają najczęściej podłoże emocjonalne. Krótkotrwałe trudności z zaśnięciem mogą pojawiać się zwłaszcza przed ważnymi wydarzeniami, np. egzaminem czy podróżą. Jednak przedłużające się napięcie nerwowe może powodować długotrwałe trudności z zasypianiem, co może świadczyć o tym, że nie radzimy sobie ze stresem. W takim wypadku należy skontaktować się ze specjalistą, gdyż nierzadko u podłoża zaburzeń snu leżą inne choroby, np. depresja czy zaburzenia lękowe.